Kościół Szwecji zdecydował: „Jezus Chrystus był neutralny płciowo”


Kościół Szwecji zdecydował, że Jezus Chrystus był neutralny pod względem płci, a wszelkie opisy jego, jako mężczyzny są całkowicie fałszywe. Kościół domagał się również, aby duchowni używali neutralnych płciowo terminów odnosząc się do Boga.
Według The Telegraph, decyzja została podjęta na początku tego miesiąca po ośmiodniowym spotkaniu 251 duchownych Kościoła.
Decyzja wejdzie w życie 20 maja. To najnowszy krok szwedzkiego kościoła ewangelicko- luterańskiego, który zmodernizował po 31 latach podręcznik, w którym opisano, w jaki sposób powinna być prowadzona liturgia i posługi kościelne.
Nowe wytyczne zachęcają księży m.in. do zastąpienia tradycyjnego „w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego” neutralnym płciowo zwrotem „w imię Boga i Świętej Trójcy”.

– Rozmawiamy o Jezusie Chrystusie, ale w kilku miejscach zastąpiliśmy słowo „On” słowem „Bóg” – wyjaśnia rzecznik prasowy Kościoła Szwecji Sofija Pedersen Videke dodając, że zdecydowana większość duchownych opowiedziała się za tymi zmianami – Mamy teraz opcje modlitewne, które są bardziej neutralne płciowo niż inne.
Stojąca na czele szwedzkiego kościoła, arcybiskup Antje Jackelen, również bronił tej decyzji, informując szwedzką agencję prasową TT: – Teologicznie, na przykład, wiemy, że Bóg wykracza poza nasze rozumienie płci. Bóg nie jest człowiekiem i nie jest mężczyzną.
Jednak Christer Pahlmblad, profesor teologii na Uniwersytecie w Lund w Szwecji, powiedział duńskiej gazecie Kristeligt Dagblad, że decyzja była „podważeniem doktryny o Świętej Trójcy i wspólnocie z innymi chrześcijańskimi kościołami.
– To naprawdę nie jest mądre, gdy Kościół Szwecji staje się znany jako kościół, który nie szanuje wspólnego dziedzictwa teologicznego – powiedział.

Decyzja Kościoła szwedzkiego odzwierciedla międzynarodową tendencję do inkluzji w głównych kościołach.Wcześniej w tym miesiącu Kościół anglikański opublikował wytyczne dotyczące pomocy dzieciom” zbadania możliwości tego, kim mogą być „, w tym ich tożsamości płciowej .

źródło : The Telegraph

opracowanie Jurek Healer

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *