Medyczna marihuana legalna w Polsce

 

19 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, na której wejście w życie czekają tysiące pacjentów. A wejdzie ona w życie już wkrótce – w drugiej połowie października.

Walka o zalegalizowanie medycznej marihuany w Polsce była długa i ciężka, ostatecznie jednak zakończyła się sukcesem – Sejm i Senat przegłosowały kontrowersyjną ustawę, 19 lipca podpisał ją prezydent Duda. Po 3 miesiącach od ogłoszenia ustawa wejdzie w życie – będzie to więc miało miejsce już w drugiej połowie października. Na pojawienie się preparatów z konopi indyjskich możemy jednak jeszcze nieco poczekać – mówi się o pierwszej połowie 2018 roku. Wówczas na aptecznych półkach pojawią się preparaty z konopi w formie suszu, koncentratów, olejów a nawet czopków. Receptę na tego typu preparaty będzie mógł wystawić każdy lekarz, z wyłączeniem lekarzy weterynarii. Medyczna marihuana będzie importowana, nie będzie z kolei refundowana pacjentom – z tego względu gram suszu może kosztować nawet 50-60 zł. Kuracja będzie więc dość kosztowna, będzie za to legalna – osoby używające marihuany do celów medycznych nie będą dłużej traktowane jak kryminaliści i ciągane po sądach i komisariatach. Będzie to więc zmiana bardzo istotna. Kto na niej skorzysta? Mówi się, że potencjalnie nawet milion pacjentów – lista schorzeń, w których terapia medyczną marihuaną przynosi obiecujące efekty jest bowiem długa.

W jakich schorzenia medyczna marihuana będzie pomocna?

“Medyczna marihuana znajduje zastosowanie w leczeniu lub łagodzeniu objawów wielu chorób: nowotworów złośliwych, padaczki lekoopornej, stwardnienia rozsianego (SM), jaskry, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, astmy, reumatyzmu” . Jest ona też alternatywą dla silnych leków przeciwbólowych w przypadku osób cierpiących z powodu przewlekłego bólu, wynikającego np. z chorób stawów czy urazów. Lista schorzeń, w których medyczna marihuana może być pomocna jest znacznie dłuższa. Najsłynniejszym polskim pacjentem już dziś leczonym medyczną marihuaną (w oparciu o procedurę importu docelowego) jest Max Gudaniec, którego mama Dorota z zacięciem walczyła najpierw o medyczną marihuanę dla swojego syna, następnie zaś o jej legalizację dla wszystkich potrzebujących tego pacjentów. Inną znaną postacią korzystającą z medycznej marihuany był śp. prof. Vetulani, będący jednocześnie największym polskim autorytetem naukowym wspierającym stosowanie medycznej marihuany. Powyższe postaci są szeroko znane opinii publicznej, natomiast legalna medyczna marihuana to tak naprawdę wielkie zwycięstwo tysięcy anonimowych pacjentów, którym przyniesie ona ulgę w dolegliwościach.

Jak stosować medyczną marihuanę?

Choć marihuana najczęściej kojarzy się z paleniem jej w postaci skrętów czy przy pomocy fifek i fajek, to stosowanie jej w celach medycznych z paleniem powinno mieć jak najmniej wspólnego – w trakcie spalania suszu marihuany, nawet kiedy nie jest on wymieszany z tytoniem, uwalnianych jest blisko 400 różnych szkodliwych związków i substancji smolistych, spośród których część jest rakotwórcza. W niektórych miejscach na świecie, np. w stanie Nowy Jork w USA, palenie medycznej marihuany jest zabronione, dozwolone jest zaś przyjmowanie jej innymi metodami. Bezsprzecznie najlepszą metodą przyjmowania medycznych konopi jest ich wapuryzacja, czyli podgrzewanie suszu bez doprowadzenia do jego zapłonu – umożliwia to inhalację parą składającą się z kannabinoidów. Inhalacje takie są całkowicie nieszkodliwe dla zdrowia oraz o wiele bardziej wydajne niż palenie marihuany – użytkownik jest w stanie przyswoić znacznie więcej kannabinoidów. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest używanie odpowiedniej jakości waporyzatora, czyli urządzenia do odparowywania suszu medycznej marihuany. Trudno sobie wyobrazić, by osobom chorującym na nowotwór złośliwy czy dzieciom z padaczką lekooporną lekarze zalecali wdychanie szkodliwego dymu.

Jak zawsze istnieje „ale…”

W tym że tez okresie Izrael poinformował iż jedn z branży gospodarczych jaką rozszeży na teren Europy bedzie sprzedaż medycznej marihuany, co oznacza że rodzimy rynek zaopatrywany bedzie z Izraela. Ustawa wiec została skonstruowana pod dyktando obcej koniunktury i wprowadzona przez partie PiS oraz przedstawiciela obcego kapitalu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *